Forum www.spiritolibero.fora.pl Strona Główna www.spiritolibero.fora.pl
Bezpartyjne Forum Polaków
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Imperium Polski (10) - projekt apelu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.spiritolibero.fora.pl Strona Główna -> Polska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysztof J. Wojtas
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Pon 18:18, 08 Lis 2010    Temat postu: Imperium Polski (10) - projekt apelu

Imperium – Polski (10)

Obserwowalny stan rozchwiania systemu wartości leżących u podstaw kultury europejskiej związanej z cywilizacją łacińską, ma swe źródło w zaniku roli elit – warstwy, która kierując się wskazaniami Kościoła Rzymsko-Katolickiego tworzyła relacje społeczne, gdzie personalizm odgrywał zasadniczą rolę.
Nierealne i oparte na fałszywych przesłankach dążenie do utworzenia społeczeństwa wielokulturowego niesie ze sobą stan zagrożenia dla wartości niesionych przez tę kulturę; zagrożony jest byt narodów realizujących wypełnianie życia społecznego ideami tam zawartymi.
Polska przez długi czas opierała się zmianom w wypaczaniu tych zasad. Nie przeszkadzała w tym nawet utrata państwowości, a przeciwnie, te właśnie ideały były budulcem zrębów II Rzeczpospolitej i jej niezwykłych sukcesów. Być może właśnie dlatego elity Narodu Polskiego zostały fizycznie wyeliminowane świadomą działalnością okupantów w czasie II Wojny Światowej, a później jeszcze bardziej zbrodniczymi poczynaniami warstwy, która cynicznie przyjęła rolę „elity” i swymi działaniami prowadziła do niszczenia narodowej substancji.
Brak elit czyni naród bezbronnym wobec wieloaspektowej indoktrynacji kulturalnej.
Istnieje pilna potrzeba podjęcia działań, których celem jest odtworzenie Duchowej Elity Narodu. To dzieło winno w równym stopniu tyczyć wszystkich Narodów Europy, wszak, wobec najlepiej zachowanego przywiązania do tradycji, rola polskich doświadczeń, bazująca na idei jagiellońskiej, winna być szczególnie eksponowana.
Dzieło to wymaga trudu i wysiłku nie jednorazowego nawet najbardziej patriotycznie nastawionych jednostek, czy grup, ale świadomych poczynań i ukierunkowanych inicjatyw stanowiących zadania dla pokoleń.
Tylko dlatego, znając swe słabości i braki, możemy zwrócić się z wezwaniem o wsparcie projektu – bo ma to być dzieło wszystkich ludzi, którzy w polskiej kulturze widzą szanse dostosowania do współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwem.
Zasady leżące u podstaw organizacji życia społeczeństwa w całej 1000-letniej historii związane były nauczaniem Kościoła Katolickiego, gdzie cywilizacja łacińska oparta o prawo rzymskie, filozofię grecką i chrześcijański personalizm miała istotne wpływy.
Jeśli w Narodzie Polskim i polskości, jako formy realizacyjnej relacji społecznych, dopatrywać się inicjacji procesu i inspiracji, to takie samo zadanie stoi przed innymi narodami, gdzie ich własne doświadczenia, dostosowane do lokalnej specyfiki, winny stanowić bazę dla budowanej wspólnoty narodów.

Niech u podstaw wspólnoty leżą:

- Naród i przynależność do wspólnoty narodowej są podstawowymi wartościami każdego człowieka; podstawowym obowiązkiem jest dbałość o zachowanie tradycji, pogłębianie wiedzy historycznej i obrona przed bezpodstawnym poniżaniem godności Narodu. Jest także obowiązkiem przyczynianie się do tworzenia więzi między narodami na zasadach określonych przez wspólnotę idei.
- Wszelkie relacje winny bazować na przekonaniu, że wszyscy jesteśmy równi wobec Boga, a przejawy rasizmu i ksenofobii winny być eliminowane.
- Poprawa bytu materialnego społeczeństw winna być związana z tworzeniem relacji, które zapewniają najbardziej wszechstronny rozwój duchowy każdej osoby. Prymat osoby, czyli personalizm, to dobro nadrzędne.
- Rodzina, to podstawowy element społeczeństwa spełniający rolę nośnika ciągłości pokoleniowej i kulturowej. Spełniane zadania wymagają szacunku i najwyższej troski o utrzymanie tej instytucji jako czynnika kształtującego społeczeństwo i jest narodową powinnością. Rola kobiety winna zyskać przynależne jej miejsce – równoprawnego partnera, a trwałość rodziny przedmiotem szczególnych starań, gdyż tylko w takich warunkach można uzyskać zadowalające wyniki wychowawcze i krzewić uczucia patriotyzmu.


Uwagi:
- Osoby akceptujące treść apelu (przy wcześniej opisanych zależnościach), winny zgłaszać akces do ruchu podając swoje dane wg formularza. (przygotować). W niedługim czasie pojawi się witryna publikująca listę, w układzie terytorialnym. (w przygotowaniu).
- Ruch nie ma charakteru politycznego. Nie powinien także przejawiać żadnej działalności – to forma poparcia dla zaprezentowanych wartości. Na bazie ruchu mogą tworzyć się grupy i stowarzyszenia stawiające określone zadania.
- Co jeszcze?
- Czas na publikację tej notki. Zatem – uwagi jak najszybciej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SpiritoLibero
AdministratorDołączył: 02 Sie 2010
Posty: 413
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto 10:49, 09 Lis 2010    Temat postu:

Krzysztof,
Sam apel mi sie podoba. Jest wyważony i trudny do odrzucenia.
Dla mnie OK.

Musimy jeszcze popracować nad samą deklaracja. Porawki w.reda do mojej propozycji są bardzo dobre.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysztof J. Wojtas
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Wto 23:05, 09 Lis 2010    Temat postu: Wersja, ktora poszła w net

Rozważając kwestie tworzenia odrębności regionalnej państw Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie Polska, z natury rzeczy, winna odgrywać wiodącą, a przynajmniej istotną rolę, nie trudno zauważyć, że konieczne jest już na wstępie określenie relacji z sąsiadami.

Bazowanie na elemencie narodowym niesie zagrożenia. Przede wszystkim Polaków jest zbyt mało, aby tworzyć strukturę regionalną. Po drugie, podkreślanie czynnika nacjonalistycznego, wzbudza zastrzeżenia wynikające z doświadczeń historycznych – Niemiec hitlerowskich i OUN/UPA.

Można spodziewać się, że w perspektywie czasowej, czynnik narodowy stałby się elementem niosącym zarzewie konfliktu. Tylko swobodny rozwój narodów tworzących dobrowolną wspólnotę, może być motorem regionalnego rozwoju.

Nazwa projektu – Strażnicy EDENU, świadomie odwołuje się do (E)lit (D)ucha (E)uropejskich (N)arodów , gdzie rola strażnika, a nie wojownika, jednoznacznie wskazuje zakres działania.
Tylko zachowanie tradycji daje możliwość sprostania wyzwaniom przyszłości.
Właśnie takie przesłanki są źródłem apelu-wezwania kierowanego do wszystkich ludzi dobrej woli.

Apel

Obserwowany stan rozchwiania systemu wartości leżących u podstaw kultury europejskiej związanej z cywilizacją łacińską, ma swe źródło w zaniku roli dotychczasowych elit – warstwy budującej społeczne relacje.
Nierealne i oparte na fałszywych przesłankach dążenie do utworzenia społeczeństwa wielokulturowego niesie ze sobą stan zagrożenia dla odrębności kulturowej Europy; zagrożony jest byt narodów realizujących wypełnianie życia społecznego ideami ukształtowanymi przez przodków, a będących naszym dziedzictwem.

Polska przez długi czas opierała się wypaczaniu przekazu tradycji i wprowadzaniu elementów obcych naszym zwyczajom. Nie przeszkadzała w tym nawet utrata państwowości, a przeciwnie, te właśnie ideały były budulcem zrębów II Rzeczpospolitej i jej niezwykłych sukcesów.

Można twierdzić, że właśnie dlatego elity Narodu Polskiego zostały fizycznie wyeliminowane świadomą działalnością okupantów w czasie II Wojny Światowej, a później jeszcze bardziej zbrodniczymi poczynaniami warstwy, która cynicznie przyjęła rolę „elity” i swymi działaniami prowadziła do niszczenia narodowej substancji.

Brak elit czyni naród bezbronnym wobec wieloaspektowej indoktrynacji kulturalnej.
Istnieje pilna potrzeba podjęcia działań, których celem jest odtworzenie Duchowej Elity Narodu. To dzieło winno w równym stopniu tyczyć wszystkich Narodów Europy, wszak, wobec najlepiej zachowanego przywiązania do tradycji, rola polskich regulacji, bazująca na doświadczeniach unii polsko-litewskiej, winna być szczególnie eksponowana.

Dzieło to wymaga trudu i wysiłku najbardziej patriotycznie nastawionych jednostek, świadomych poczynań i ukierunkowanych inicjatyw, w procesie stanowiącym zadania dla pokoleń.
Tylko dlatego, znając swe słabości i braki, możemy zwrócić się z wezwaniem o wsparcie projektu – bo ma to być dzieło wszystkich ludzi, którzy we wzorze tworzonym przez polską kulturę, widzą szanse dostosowania do współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwem.

Zasady leżące u podstaw organizacji życia społeczeństwa w całej 1000-letniej historii związane były nauczaniem Kościoła Katolickiego, gdzie cywilizacja łacińska, oparta o prawo rzymskie, filozofię grecką i chrześcijański personalizm, miała istotne wpływy.

Jeśli w Narodzie Polskim i polskości upatrywać inicjacji procesu i inspiracji w tworzeniu rozwiązań, to takie samo zadanie stoi przed innymi narodami, gdzie ich własne doświadczenia, dostosowane do lokalnej specyfiki, winny stanowić bazę dla budowanej wspólnoty narodów.

Niech u podstaw wspólnoty leżą:

- Naród i przynależność do wspólnoty narodowej są podstawowymi wartościami każdego człowieka; podstawowym obowiązkiem jest dbałość o zachowanie tradycji, pogłębianie wiedzy historycznej i obrona przed bezpodstawnym poniżaniem godności Narodu. Jest także obowiązkiem przyczynianie się do tworzenia więzi między narodami na zasadach określonych przez wspólnotę idei.

- Wszelkie relacje winny bazować na przekonaniu, że wszyscy jesteśmy równi wobec Boga i innych ludzi, a przejawy rasizmu i ksenofobii piętnowane i eliminowane.

- Poprawa bytu materialnego społeczeństw winna być związana z tworzeniem relacji, które zapewniają najbardziej wszechstronny, indywidualny rozwój duchowy każdej osoby. Prymat osoby, czyli personalizm, to dobro nadrzędne.

- Rodzina, to podstawowy element społeczeństwa spełniający rolę nośnika ciągłości pokoleniowej i kulturowej. Spełniane zadania wymagają szacunku i najwyższej troski o utrzymanie tej instytucji jako czynnika kształtującego społeczeństwo i jest narodową powinnością. Rola kobiety winna zyskać przynależne jej miejsce – równoprawnego partnera, a trwałość rodziny przedmiotem szczególnych starań, gdyż tylko w takich warunkach można uzyskać zadowalające wyniki wychowawcze i krzewić uczucia patriotyzmu.


Ruch nie ma charakteru politycznego i nie jest nastawiony na uczestnictwo w bieżących wydarzeniach społecznych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
w.red
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 240
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Śląskie

PostWysłany: Śro 0:24, 10 Lis 2010    Temat postu: Krzysztofie

Na NP "komętnąłem" już ten projekt.
Natomiast co do Twych słów; "..Można spodziewać się, że w perspektywie czasowej, czynnik narodowy stałby się elementem niosącym zarzewie konfliktu. Tylko swobodny rozwój narodów tworzących dobrowolną wspólnotę, może być motorem regionalnego rozwoju.." byłbym o tyle sceptyczny że tak na prawdę jedynym zagrożeniem jest świadomość (czy jeśli wolisz jej brak). Jeżeli człowiek nie nauczy się współistnienia w mniejszej grupie (rodzina, środowisko...aż na strukturach państwowych skończywszy) to rzeczone współistnienie w wymiarze grup państw czy ludzkości w ogóle będzie niemożliwe do zrealizowania. A na to potrzebny jest czas i wola oraz zrozumienie tego konieczności.
A że pracowano i pracuje się nad tym tylko w odwrotnym kierunku to trudno tu liczyć na szybkie i wymierne efekty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysztof J. Wojtas
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Śro 13:00, 10 Lis 2010    Temat postu:

w.red
Ależ oczywiście.
Właśnie dlatego trzeba tworzyć wspólnotę od maleńkich kroków. Najpierw ta podstawowa deklaracja. Jeśli to stanie sie wspólną własnością - pojawią się widoki na dalsze kroki - teraz widzimy to rozrzucone "od Sasa, do Lasa". Tylko z perspektywy wspólnoty da sie zauważyć hierarchię ważności i kolejność. Bo mało jest ludzi, którzy patrzą z innych odniesień.

W chwili obecnej najwazniejsze jest przeciwstawienie się multi-kulti -choćby przez wzgląd na szacunek dla rodziców.
Inaczej - "rozdziobią nas kruki i wrony".
Pozdr


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SpiritoLibero
AdministratorDołączył: 02 Sie 2010
Posty: 413
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Śro 21:30, 10 Lis 2010    Temat postu:

Czytałem komentarze pod Notka na NP. Widzę, że Jurandzikom nie bardzo przypadł pomysł do gustu Twisted Evil

Zastanawia mnie kto finansuje takich "patriotów"? Czy to już może demencja?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.spiritolibero.fora.pl Strona Główna -> Polska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin